Pisaliśmy już o najczęściej występujących problemach ze spawarkami, a tym razem chcemy przybliżyć kilka nowych zaskakujących aspektów związanych z błędami w użytkowaniu wszelkich urządzeń stosowanych w procesie spawania. Co ciekawe, dla odmiany nie skupimy się stricte na technicznych kwestiach, lecz podejdziemy do tematu od strony ludzkiej, gdyż wiele problemów związanych z użytkowaniem sprzętu spawalniczego wynika z niepozornych czynników, których większość osób w ogóle nie bierze pod uwagę w swojej pracy.
Od czego zatem możemy zacząć?
Otóż to! I nie jest to wyłącznie warunek niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia oraz dla zachowania bezpieczeństwa pracy, ale także warunek mający ogromne znaczenie dla poprawnego działania urządzeń spawalniczych, które znajdą się w naszych rękach. Dlaczego? Ponieważ jak wskazują eksperci – niezawodność człowieka jest istotnym czynnikiem niezawodności układów technicznych! I ten warunek powinien być jedną z podstawowych zasad w pracy spawacza! Ogromny procent błędów popełnianych w trakcie pracy wynika właśnie z takich kwestii, jak zmęczenie, brak koncentracji czy rozkojarzenie. Zmęczenie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i powszechnie doświadczanych stanów człowieka. Może prowadzić do zmniejszenia wydajności w pracy, wzrostu braków produkcyjnych, uszkodzenia narzędzi pracy, jak również wypadków przy pracy. Ponadto warto zaznaczyć, że dla wielu osób praca zawodowa jest źródłem silnych emocji, które dezorganizują postrzeganie i zakłócają myślenie oraz wykonywanie zadań. A co najgorsze – stres pośrednio wpływa na popełnianie wielu różnych błędów, w tym również wypadkowych.
Pamiętajmy! Zawód spawacza jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów, ponieważ odbywa się w warunkach ciągłego narażenia na różnorodne czynniki zagrażające naszemu zdrowiu i życiu! Zanim przystąpimy do pracy, zadbajmy o swoje dobre samopoczucie, gdyż odpowiadamy nie tylko za swoje życie, ale również życie osób znajdujących się w otoczeniu!
Prace związane z użytkowaniem urządzeń spawalniczych powinny wykonywać tylko osoby mające odpowiednie uprawnienia. I nie chodzi wyłącznie o wiedzę merytoryczną oraz techniczną. Dobry spawacz wie, że przed rozpoczęciem pracy powinien zapoznać się z dokumentacją wykonawczą i zakresem prac spawalniczych, które będzie wykonywał, jak również zaplanować kolejne czynności, sprawdzić stan techniczny urządzeń (w tym instalacji elektrycznych), zastosować właściwe parametry elektrod i drutów spawalniczych, zadbać o odpowiedni osprzęt spawalniczy oraz części eksploatacyjne, sprawdzić czy wykonanie spawania nie zagraża otoczeniu oraz zapewnić odpowiednie środki ochrony osobistej. Wie także, że po zakończeniu pracy powinien wyłączyć urządzenie spod napięcia, sprawdzić czy podczas spawania na stanowisku lub obok stanowiska nie został zaprószony ogień, uporządkować stanowisko pracy, usunąć końcówki elektrod oraz żużel spawalniczy, uporządkować sprzęt spawalniczy i ponownie sprawdzić jego stan techniczny. Każdy bezwzględnie powinien zadbać o rozwój swoich kwalifikacji spawalniczych i nieustannie je pogłębiać oraz aktualizować. Brak wiedzy może bowiem prowadzić nie tylko do niskiej jakości efektów spawania, lecz również powodować poważne i kosztowne uszkodzenia urządzeń spawalniczych.
Wiadomo, że nikt nie urodził się od razu ze spawarką w dłoni i każdy kiedyś był osobą „początkującą”. To nie wstyd przyznać się do niewiedzy. Wręcz przeciwnie – pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy odpowiedzialni i poważnie podchodzimy do wykonywanych czynności. W spawalnictwie nie ma głupich pytań. Jest to dziedzina wiedzy pełna najróżniejszych aspektów i nowoczesnych technologii. Różne materiały wymagają zastosowania odmiennych metod spawania, a dobór odpowiedniego asortymentu spawalniczego niejednokrotnie sprawia trudność nawet profesjonalistom!
Na koniec powtórzymy to, o czym zapomina większość osób nie tylko początkujących, ale również tych, które mają spore doświadczenie w pracy warsztatowej. Mianowicie zawsze przed rozpoczęciem pracy z nowym urządzeniem spawalniczym, należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi! Zdajemy sobie sprawę, że jest to żmudne, uciążliwe i nielubiane zadanie, ale wiemy też, że spokojne przestudiowanie zasad użytkowania urządzenia może przedłużyć mu żywotność na bardzo długi czas, chroniąc przed niepotrzebną i kosztowną wizytą u specjalisty-serwisanta!
Tomsystem – Serwis oraz wypożyczanie sprzętu spawalniczego>>
Tak jak wspomnieliśmy, spawalnictwo to niekończąca się księga pytań i odpowiedzi. Nasz zespół tworzą ludzie, którzy nieustannie uczestniczą w pokazach i szkoleniach, dzięki którym zasilają swoją wiedzę o najnowsze aspekty związane ze spawalnictwem. Mamy ogromne doświadczenie nie tylko w samym procesie spawania, lecz również w doradztwie i rozwiązywaniu problemów w najbardziej skomplikowanych projektach spawalniczych.
W naszym Spawalniczym Sklepie Internetowym posiadamy starannie wyselekcjonowane akcesoria i urządzenia spawalnicze, które cieszą się uznaniem wśród naszych stałych Klientów.
Zapraszamy!