Prawidłowa eksploatacja spawarki to umiejętność, która powinna towarzyszyć każdemu doświadczonemu spawaczowi, tak aby sprzęt nie ulegał awarii, które w najgorszym wypadku będą wymagały interwencji w postaci specjalistycznego serwisu. Najczęstsze problemy związane z użytkowaniem urządzeń spawalniczych są spowodowane brakiem zapoznania się z instrukcją obsługi lub zwykłym zaniedbaniem w trakcie użytkowania sprzętu. Warto pamiętać, że trudności wynikające z nieprawidłowego użytkowania lub osobistej niedbałości o urządzenie spawalnicze – nie są objęte gwarancją!
Jakie są zatem najczęstsze problemy ze sprzętem spawalniczym?
Uchwyty spawalnicze w złym stanie technicznym mają negatywny wpływ na pracę spawarki , a przede wszystkim na jakość spawów. Bagatelizowanie tego, może prowadzić do poważnych uszkodzeń sprzętów spawalniczych lub wykonania wadliwych połączeń, co następnie może generować duże koszty związane z naprawą lub kosztami złej jakości. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze utrzymywać uchwyt spawalniczy w bardzo dobrym stanie, a w razie zużycia regularnie go wymieniać lub regenerować.
Urządzenie spawalnicze posiada dość sprecyzowane możliwości pracy, czyli czas w jakim może pracować na maksymalnych nastawach prądu. Jest to istotne dla utrzymania sprawności spawarki. Długa praca bez przerw może powodować przegrzanie sprzętu, które z kolei prowadzi do skrócenia jego żywotności. Jak to wygląda w praktyce? Otóż przegrzana spawarka będzie się wyłączać, parametry spawania będą spadać, a w najgorszym scenariuszu – sprzęt ulegnie poważnej awarii.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podczas bieżącej pracy do środka urządzenia dostaje się pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Osiadają one na podzespołach i mogą poważnie zakłócać pracę całego urządzenia spawalniczego. Aby pozbyć się pyłu, ważne żeby od czasu do czasu przeprowadzić czyszczenie i konserwację urządzenia poprzez tzw. przedmuchanie sprężonym powietrzem, tak aby w jak największym stopniu pozbyć się nadmiaru kurzu, który niefortunnie osiada w jej wnętrzu.
Nie trzeba być wprawionym spawaczem aby wiedzieć, że kabel i wtyczka to element podstawowy każdego sprzętu zasilanego drogą elektryczną. Nieodpowiednie gniazdo zasilające (nieprzystosowane do wymagań spawarki) może być przyczyną zaburzeń pracy sprzętu. Z kolei zaniedbany kabel zasilający (zniszczony, połamany lub przepalony), może powodować nieprawidłowości w łączeniu sprzętu z siecią elektryczną. Należy zatem zawsze pamiętać, aby na bieżąco wymieniać zużyty kabel, zanim dojdzie do poważniejszej awarii całego urządzenia.
Z uwagi na to, że nie wszystkie spawarki mają systemy chroniące je przed niebezpieczeństwem zmiany napięć (a są to sprzęty wyjątkowo wrażliwe pod tym względem), każdy niespodziewany skok napięcia
może być zabójczy dla naszego urządzenia spawalniczego. Warto zatem zadbać o odpowiednie warunki pracy i szczegółowo zapoznać się z parametrami i opcjami, w jakie wyposażony jest nasz sprzęt.
Nie każda spawarka jest przystosowana do pracy np. w niskich temperaturach, co może prowadzić nawet do zwarcia, które jest groźne nie tylko dla samego urządzenia, ale przede wszystkim dla zdrowia spawacza. Dlatego należy pamiętać, że w pracy spawalniczej liczy się nie tylko temperatura urządzenia spawalniczego, ale także warunki, w jakich to urządzenie pracuje. Warto wybierać taki sprzęt, który jest przystosowany do działania w szczególnie trudnych warunkach.
Na pewno należy zapewnić właściwą temperaturę, wilgotność i wentylację w miejscu pracy. Przed rozpoczęciem każdej pracy należy sprawdzić stan połączeń elektrycznych i mechanicznych oraz czy sieć zasilania ma odpowiednie parametry. Nie należy używać uszkodzonych uchwytów i przewodów prądowych. Należy ustawić spawarkę na równej i stabilnej powierzchni, tak aby zapobiec ewentualnemu wywróceniu. Należy zwrócić uwagę, aby spawarka była wyposażona w termostat, który chroni ją przed przegrzaniem spowodowanym niewłaściwym użytkowaniem lub nadmiernym eksploatowaniem.
Jeśli podczas pracy urządzenie nadmiernie się nagrzeje, należy przerwać pracę i poczekać aż ochłodzi się. Podczas pracy nie wolno przykrywać urządzenia oraz zasłaniać otworów wentylacyjnych. Natomiast po zakończeniu pracy, przewód zasilający urządzenie należy obowiązkowo odłączyć od sieci.
Wybierając spawarkę, najlepiej szukać urządzeń rekomendowanych przez najlepszych producentów i doświadczonych sprzedawców, ponieważ to właśnie jakość sprzętu ma ogromny wpływ na bezawaryjne działanie spawarki. Potrzebujesz pomocy w doborze urządzenia spawalniczego? Skontaktuj się z nami>>
Jednak bez względu na problemy występujące ze sprzętem spawalniczym, zawsze należy pamiętać, że najwyższą wartością jest życie ludzkie, zaś spawanie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dlatego podczas spawania należy zachować szczególne środki ostrożności przede wszystkim w odniesieniu do bezpieczeństwa pracy wszystkich osób znajdujących się w pobliżu. Przed przystąpieniem do spawania należy zapoznać się z przepisami BHP obowiązującym na stanowisku pracy i kategorycznie ich przestrzegać.